Sürekli Karşılaşılan Engeller İnsanı Bezdirir mi ?

Bir hedefimiz vardır çoğu zaman kendimizle, sevdiklerimizle, yaşayışımızla ilgili. hep kendimiz ve sevdiklerimiz için en iyisini isteriz.

hep birlikte mutlu yaşayalım deriz suratımızda kocaaaman bir gülümsemeyle. Bunun için ne gerekirse yapmaya karar veririz.  Her ne gerekiyorsa.

Nasıl sorusuyla yüzleşiriz her seferinde. Nasıl yaparım, Nasıl başarı sağlarım ? Sonra cevaplar belirir puslu zihnin derinliklerinden. fısıldar şöyle yap, böyle yap, ve ikna olursunuz. Bir an önce yapmaya koyulursunuz. 1. gün .2 . gün . 3 gün derken haftalar aylar geçer, çabalarsınız çabalarsınız gelen cevapların sizi istediğinize ulaştırmadığını düşünürsünüz.

Çıkan her engeli aşarsınız. ama daha büyüğü çıkar karşınıza. sizi bilerek ve isteyerek hedefinizden uzaklaştırmak için dünya var gücüyle dönüyor diye düşünmeye başlarsınız. Kırılma noktasına gelirsiniz bir süre sonra. ve nasıllar nedenlere döner. Neden Neden, Neden istediğim gibi olmuyor, neden bunlar sürekli beni buluyor, neden ?

Sonra isyan etmeler, kendini salmalar başlar,  kimseyle konuşmak istemezsiniz, telefonlarınıza bakmak istemezsiniz, yemek yemek istemezsiniz. tek istediğiniz dört duvar arasında, mağaranız da yalnız kalmaktır. uyumak herşeyden uzaklaşmak, unutmak istersiniz. sonra sizinle aynı sorunları yaşayanlar gelir aklınıza. onları örnek alıp içmeye onlar gibi sorunu düşünmemeyi tercih ederek beyninizi köreltmek için içmeye, sorunları ötelemeyi tercih edersiniz.?

Göz altlarınızda morluklar vücudunuzda halsizlik başlar. İçinizde hep başarısız olduğunuza dahil çığlıklar yükselir.  Duygularınız dile gelir, insanlarla görüşmek istemiyorum, çünkü başarısızım, sinsi bir gülümseyişle sizi eleştirecekler insanlar size. ben dedim söz dinlemedin demeler sizi dahada yaralayacaktır. Toplum sizi sindirecektir.

Bundan sonra kişiliğinizle ilgili endişeler baş göstermeye başlayacaktır. ben hiçim, ben kimim, şu insanlara bak, galiba haklılar, benden adam olmaz, bi baltaya sap olamam düşünceleri beyninizi tavan arası fareleri gibi kemirir.  kendinizi unutup onları dinlemeye başlarsınız. ne de olsa onlar senden bilgili. u

Ve artık insanlar arasında sesinizi yükseltemez hale gelirsiniz.

ve hayatınızı böyle içine kapanık, kendine güveni olmayan, ancak kendinizden daha aşağı durumda olduğunu düşündüğünüz kişilere söz geçirmeye çalışarak geçirirsiniz.

Sonra mı Sonrası mı ve Tabi ki ölüm. Yaşayan ölü olarak kimliğinizi kaybetmiş sürdürürsünüz son nefesinize kadar. Sorgulamadan çaresizlikleri öğrenmiş bir şekilde.

Günümüzde sokakta, iş hayatımızda, arkadaş çevremizde karşılaşırız çaresizlik içinde hayatını devam ettirenlerle.

İnsanın cesaretini kaybetmesi, kendine güvenini yitirmesi ölmesi demektir.

Hal bu ki insan tüm canlıların en ihtişamlısı, en özelidir. Dünyada kendi türünden milyarlarca vardır. Uzaydan bakabilse kendine, tıp ki karıncalara bakabildiği gibi o zaman anlar içinde bocaladığı durumun anlamsızlığını.

Duygularını değerlerini tanısa, kimsenin kimseden üstün olmadığını, yapmak istediği her şeyi yapmaya hakkı ve gücü olduğunu unutmasa,  gündelik bilgiler doğrultusunda kategorize etmese, İnsan olduğunun farkında olur. O zaman hayat yaşanacak en güzel şeylerin bütünü olur.  yaşamın büyüsü sanırım gerçekliği unutmamak olsa gerek.

Dünyaya göz açın!

Ve gelelim sorumuza

Sürekli karşılaşılan engeler insanı bezdirir mi ? Sorunun cevabı her insanın kendi içinde saklı.

Sadece çoğumuz içimize  duyamayacak kadar çok duvarlar örüyoruz kendimize.

iç duvarlarımızı yıkıp kendimize kulak vermeye ne dersiniz ?

Beyin yollarınızı genişletmenize yardımcı olmasını ümit ettiğim bir video paylaşıyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s