Kedi, kediler, kedilerle yaşamak, kedi dostluğu, konumuz kedi..

Merhaba blog severler bugün kü konumuz kediler

Günümüzde hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girmiş durumdadır evcil hayvanlar.Kimilerimiz köpek, kuş, balık beslerken kimimizde ister bakımından dolayı olsun ister boyutundan, isterse de arkadaş canlısı olmasından kedileri tercih ediyoruz.

artık kedilerim olmadan asla diyen insanların varlığından haberdarız. haklı olabilirler de bu söyledikleri hakkında.

Köpeklerle  kıyasladığımız zaman kedilerin yeri bambaşkadır. çünkü kediler köpeklerin aksine daha temiz ve sessiz canlılardır.

tuvalet eğitimi vermenize, yıkamanıza gerek yoktur. kendilerini temizledikleri gibi  öyle havlayıp mahalleyi ayağa kaldırmaz.  küçük bir okşamanızla hemen mırıldanmaya kendini kaşıtmaya başlarlar.

Her ne kadar kedi sevenimiz varsa da çeşit çeşit olduğumuz için sevmeyenimiz hatta tiksinenimiz de vardır kedilerden.

kedilere tepkileri sözlere yansımıştır insanların.   ”Kediler nankördür”   ”kedi ulaşamadığı ciğere mundar der”  ”kedinin dokuz canı vardır” ve bir çok söz.

Kedi sevenlerinde sözleri yansımıştır tarihe. onlardan bir kaç alıntı…

Kedilere saygı duymak

estetiğin başlangıcıdır.

Erasmus Darwin

Tanrı’nın yarattığı

bütün canlılardan sadece kedi

yemek için köleliği kabul etmeyen

tek canlıdır.

 Mark Twain

Kedinin gözünde

herşey

kendine aittir.

Yavru kediler

şahaserdir.

Leonardo da Vinci

Sokakta yaşayan kedilere acımasızca davranılır, kimi zaman arabalar altında ezilirler, kimi zaman gerizekalının birinin köğeği tarafından. kimi zamanda tekmelenerek, insan içindeki caniyi dışarı çıkartır kediler üzerinden.

Bu yüzdendir ki duyarlı olup sokak kedilerini kısırlaştırtmalıyız. üreyip eziyete mahsur kalmasınlar diye. ve bu sıcak yaz günlerinde köşe başlarına onlar için, tüm sokak hayvanları için kaplarla su koymayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

Facebookta bu konu üzerinde etkinlik mevcuttur arkadaşlarımıza çevremize duyurabilirsiniz bu güzel harekatı.

http://www.facebook.com/event.php?eid=103188073109488

Kediler hakkında bilgi almak onların dostluğunu kazanmak, evinizde yer açmayı düşünüyorsanız  çok çok öğrenmeniz gereken bilgi vardır.

Kedilerin tarihi

Öncelikle kedilerin tarihine bir göz atalım.  ne gerek var bize ne tarihten diyebilirsiniz. sadece kedi beslemek istiyorum evdeki kedime mi anlatacağım atalarını da diyebilirsiniz. Ama bildiğinizde daha duyarlı bir birey olma şansınız olacaktır. Kedilerle insan olarak tanışıklığımız tam tamına 9500 küsür yıl olmuş. dile koy geliyor ama çok uzak geçmişe dayanıyor. büyük büyük büyük büyük………… büyük büyük büyük dememizin dedelerine belki de. kökeni eski mısır ve güney afrikaya dayanıyormuş. mısır piramitlerinde ki o hiyeograflarda insana hükmeden kedi figurleri bugün hala muammasını korumaktadır. kedilerin evcilleşme süresi tarım toplumu zamanına denk geldiği tahmin ediliyor.

o zamanın agandus magandus adlı bir kişisi ormanda kelebek peşinde zıplayan bir kediye  hergün bir parça yemek vere vere evcilleştirmiş olabilir.  kedini nasıl eğitirsin diye sinema filmleri olmadığı kesin. nasıl oldu ne bitti bilinmiyor ama kediler evcilleşmiş olarak hayatımızda yer edinmiş durumdalar.

Hangi cins kedi  almalıyım?

 Kedi, kedigiller familyasına dahil olup, avcı, memeli, evcil ve etçil grupta kabul görmüş. Sayılamayacak kadar türleri vardır. ama çok sık rastlanan sokakta gördüğümüz tekir cinsi kedilerdir.  tahmini 300 küsür çeşidi olduğu düşünülüyor. ülkemizin van yöresine ait van kedisi dünyaca tanınmış cins olarak ülkemizin tanıtımına yardımcı olmaktadır.

eğer hangi cins kedi bana göre diye düşünüyorsanız  http://www.evcilkediler.com/dogru-kedi-secimi-testi adresindeki testi yaptıktan sonra seçiminizi yapmanızı öneririm.

Biyolojik özellikleri

Biyolojik özelliklerine geldiğimizde kedilerin ortalama 14 yıl yaşamaktadır. 20 yaşına kadar yaşayanlarda görülebilmektedir.

2,5 ile 12 kilo arasında değişen ağırlıkları vardır. vücut ısıları 38 -39 derecedir. dişiler 50cm erkekler 70 cm e kadar uzayabilirmiş. yılda 2 ile 4 defa 10 -12 gün sürmek kaydıyla kızgınlık dönemi yaşar, tek doğumda 57-63 gün gebelik süresi sonucunda 4- 5 yavru doğurabilmektedir. senede 2 kere tüy dökermiş.

Tüylerini dökmesi için fırçayla taramaya alıştırıp yardımcı olmak gerekliymiş veterinerlerin dediğine göre. 6 ay ile 15 ay içinde ergenliklerini tamamlar. yavru bir kedinin annesinden ayrılması için en az 2 ay gerekmektedir.  günde 4- 5 öğün yemek yemeye ihtiyaçları vardır. mamasını ve suyunu koyduğunuz zaman kendi haline bıraksanız bile 3 4 gün sorunsuz ayakta kalabilirler.

tuvaleti geldiğinde kedi kumuna pislemesi için eğitim vermeniz gerekmez. size düşen pislikleri alıp çöpe atmaktır. kedi kumları uzun süre kokuyu absorbe edebilirmiş. koku yapmaya başladığında değiştirilme zamanı geliş demektir.

Sonuç

Sonuç itibari ile  evinizde oraya buraya koşturan, hareket eden her şeyi merak eden, kucağınıza gelip uyumak için can atan sizin yüzünüzden gülümsemeyi eksik etmeyen, büyüdüğünde sizi anlayan, duyarlı bir canlıdır kedi.

kafasına buyruk hareket etmesini sever söz dinlemez, istediği takdirde sevdirir kendini size. özellikle kafasını kaşıtmaya bayılır. temizliğini diliyle yapar. pis kalmaktan rahatsız olur.  evinizin neşesidir. başka söze ne hacet.

Kedilerin neşelendirdiği bir ev dileğiyle konuya noktayı koyuyorum.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s