Ulusal Kitap haftası ”Oysa her sabah uyandıklarında eski korkularıyla baş başadırlar.”

Bu haftanın Ulusal kitap haftası olduğunu biliyor muydunuz?

biliyorsanız ne mutlu sizlere! yıllardır kutlanan bir haftadır ve günümüze kadar nasıl bilmiyordum. inanamadım, önce şaşırdım. Sonra beynim yaşadığı şok halinden çıktıktan sonra, dur bakalım dedim kendi kendime. afallama geçmişti. yüzümde pişkin bir gülümsemeyle Dünya kitap gününün 23 nisanıda içine alan hafta olduğu ilk öğretim öğretmenimin sesinden kulaklarımda çınlayıverdi. Ben yanılmamış olmanın gururunu yaşarken bu da neyin neyi diye sormak geldi aklıma herşeyi bile  kahin google iş başındaydı. Kitap haftası ağustos dediğimde birde baktım ki zihnimin kütüphanesi, ilköğretim öğretmenim Ziynet Hanım(buradan saygılar) 5.sınıf bitince emekli olmuştu. üstümde hakkı geçmiştir. kim bilir nerededir şimdi. Miami’de sahilde mojito içip güneşlenip Gülse Birsel’in tatil kitabını okuyor olduğunu düşünmek içimi rahatlatırdı doğrusu, ama düşük, çok düşük bir ihtimal maalesef. Burası Türkiye. Neyse konumuz bu değildi.

Ne diyordum Heh Zihnimin kütüphanesi ve ziynet öğretmenim yanılmamıştı ama öyle bir hafta vardı. 23 nisanın olduğu hafta ve birde ağustosun ikinci haftası. Yılda 2 kez kutlanır mı kitap haftası demeyin. keşke her ay kutlansa da bizim insanlarımız her şeyi, (komşuların akrabaların yaşadıkları anlamda herşey değil) genel kültür, konular hakkında her şeyi öğrenmeye başlasa Keşke. Ama bu haftanın ilginç olmasının nedeni Fikri kimin attığını bilmiyorum ama genç bir arkadaşımızın fikridir sanırım. onu tebrik ediyorum böyle bir güzel haftayı birlikte kazandırabiliriz. Evet bu seneden itibaren yani  her yıl ağustosun 2. haftası Ulusal kitap Haftası ilan edilmiş. bu seneden sonra her yıl Ağustosun 2. haftasında kitap kutlamaya devam edeceğiz.

İş sadece tabi, ha tamam bu hafta kitap haftası diyerek işin içinden sıyrılmak değil. Bu haftaya özel 3-4 değişik ve eğlenceli etkinlik düşünülmüş. bunları kısaca anlatmak gerekirse konu başlığında alakasız görünen bir yazı size yardımcı olacaktır biraz.

”Oysa her sabah uyandıklarında eski korkularıyla baş başadır”

Evet bu cümle bu haftayı öğrendiğimde en yakınımdaki kitabın 56. sayfasının 5. cümlesidir.

birinci etkinlik olarak bu seçilmiş en yakınınızdaki kitaba uzanıp 56.sayfasının 5. sayfasını okuyup facebook twitter hesaplarınızda paylaşıyorsunuz. birinci etkinliğimiz bu. dikkat edilmesi gerekende kitabın adı ve yazarı hakkında bilgi vermemektir.  tahmin edilmeye çalışılması olayı daha eğlenceli kılıyor doğrusu bulması zor olsa da.

ikinci yapılan etkinlik ise facebook ve twitterda en sevdiğiniz yazar ve kitap adını  #ulusalkitaphaftasi etiketi ile paylaşmaktır. herkes yazdığında ortaya güzel şeyler çıkacaktır.

Üçüncü etkinllikte face twitter profilinizde sevdiğiniz kitabın fotoğrafını koymamış. profillerin kitap fotoğraflarıyla süslü olması düşünmek bile keyif verici doğrusu. Yayın evleri sanırım daha çok sevinecektir : )

Dördüncü ve son etkinliğimizde Çok anlamlı olan  sizin için değerli arkadaşınıza kitap hediye etmektir.

Etkinliğin haftanın amacına gelelim.

Bu hafta herkese en az bir kitap okutabilmek ve kitap okumanın önemine dikkat çekmek için başlatılmış.

Kitaplarla Kaplı bir yaşam dilerim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s