KOSGEB’ten Girişimcilik Kursu ve 27bin TL Hibe Kredi

Türk milleti olarak tonla fikrimiz vardır. İmkanımız olsa dünyayı sallarız filan.

Ama kader işte elimizden tutan yok, çevrem yok, ne yapabilirim ki diye diye sineye çekiliyoruz. Geçen gün mahallemizin çay ocağında tiyatro dersimi alırken, konuşulan muhabbetler her zaman ki gibi fix siyaset, ekonomi, eğitimdi. bu ülkede adam yok, tayyeeep ne yapmış falan filan. Sohbete katılmıştım tabi hararetle. Söz söylemesem olmaz, bir yerime bir şey olur maazallah. Laflar dönüp dolaşıp aynı konularda dönerken üniversite mezunlarımıza geldi. İşsizliğin nedenleri yatırıldı masanın üzerine.

Mezunların işsiz kalma nedenin ihtiyaçtan fazla mezun olması, ve hükümetin ihtiyaca göre bölümleri yapılandırmadığına hemfikir kıldık.

Kişilerin kendilerinin bir şey yapmasına, başkalarından medet umması gerektiğine,  imkanları uygun olmadığına dem vurulurken. bir köşeden

-Olur mu öyle şey. bizim insanımız tembel araştırmaz hiç. fikri var ama araştıran var mı yok. Bakın kosgebin girişimcilik kursu var. katılan sayısını duydunuz mu sadece 200kişi. Hükümet ücretsiz eğitim verirken binlerce katılan olması gerekirken sadece 200. Neden gidip başvuramıyorlar çünkü tembeller diyerek konuyu hararetlendirdi.

Ve iş bu anda bir ışık belirdi gözlerimde. beynimde ampul yandı. tabi ya dedim benim niye haberim yok resmen uyumuşum dedim. pür dikkat detayları dinlerken sorularımın ardı arkası kesilmedi.

Sonuç olarak hükümetin girişim ruhlu kişileri yetiştirmek için yaklaşık 2 ay süren pratiğe dayalı bir kurs verdiği. iş fikirlerinin alınıp birlikte geliştirildiği ortamda bulunma imkanı sağladığı ve  kurstan mezun olanlara, işe yarayacaklarını düşündükleri girişim fikirleri için geri dönüşü olmayan kredi verildiğini öğrendim. Ama katılan sayısı az olduğu için kredilerden yararlananların yiyici diye tabir ettiğimiz ihtiyacı olmayan kişiler yararlanıyormuş şimdilerde .

Bende işin aslını öğrenmek için Kahin Google’a danıştım yine. böyle bir şey varmış. ve kosgeb’in sitesinden tüm detayları öğrenebiliyorsunuz.

toplamda 27 bin kredi veriliyor. bunun belli miktarı şirket kurulumu, bir bölümü iş planı proje hazırlanması, bir bölümü mobilya ofis giderleri, bir bölümü de pazarlama içinmiş. artı isterseniz ve uygun görülürse 70 bin geri ödemeli kredi alabiliyorsunuz 27 bin liradan hariç. tabi mezun olmanız burada yararlı oluyor. şart mı bilmiyorum.

Kursa katılmak için 

Başvuru formunu doldurup yanında ek dosya olacak 25 soruluk girişimcilik testini cevaplandırmanız ve ilgili adrese teslim etmeniz gerekmekte.

Başvuru değerlendirilip size dönülüyor. yeterli sayıya ulaştığında kurs başlıyormuş.

Gerekli dosyaları aşağıdan indirebilirsin.

Başvuru Formu

Cevaplamanız gereken test

Detaylı daha fazla bilgi almak için de

http://www.kosgeb.gov.tr/Pages/UI/Destekler.aspx?ref=8

 

Bu arada kosgebin açılımınıda belirtmek isterim. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Desteleme İdaresi Başkanlığı.

 

Yeni fikirlerin hayata geçirilmesi, yeni iş olanakların sağlanması için girişimci ruhlu kişileri sahada görmek gerekiyor artık.

Hadi oyun başladı!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s