Bugün kü Dersimiz ”Hayat” Açın Defterlerinizi Yazı Yazdıracağım…

Gözlerden uzak gönüllerden ırak dediklerinde ne alaka neden ırak ? Suriye niye değil ? diye saçma sorguya kapılan oldu mu hiç çocukken. Tahmin etmiştim bi ben mi yahu. Türkçe derslerinde de eş anlamlı kelimelerde de başıma çok gelirdi. uzak – ırak aynıydı mesela. yine gelirdi aklıma. Irak uzak bize evet, ama ne alaka burada şimdi. Neresi aynı anlamlarının.

Sorun benim o zamanki aklımdaydı, hayal gücü öyle yüksekti ki öğretmenin ders anlattığı sıralarda ben herkes gibi dinlemek yerine hikayelere kapılıp maceralara dalardım. belkide bu dinlememe başıma böyle sorunlar getirmişti. dinlesem hiç sorgulamadan kabul edecektim evet uzak, ırak demek. Sorgusuz sualsiz hemde.

Acaba dersleri harfiyen dinleyip kabul ettiğimiz için mi yitiriyoruz hayal gücümüzü. Eğitim sistemiz gerçekten bize ne öğretiyor. bizi iyi bir çalışan olarak mı eğitiyor. hayal gücü sıfırlanmış, yenilikleri ayağına gelmeden fark edemeyen, hep birilerini şikayet eden, hep birinden bugün ki dersimiz hayat, açın defterlerinizi  yazı yazdıracağım gibi sözler bekliyoruz. Biri bizi yönlendirmeden haraket edemiyoruz. yolu bilsek bile gitmeden birinin onaylamasını bekliyoruz.

İlk okulda öğretmen sınavdan önce soruları verdiğinde ne sevinirdik. cevaplarını ezberleyince tam tamına 100 üzerinden 100 alacaktık nede olsa. Tüm cevaplar sular seller gibi ezberlenirdi küçük beynimizle. düşünmemize gerek bile yoktu. hele bilmemize hiç gerek yoktu. önemli olan sınavdan yüksek puan almak, başarımızı herkese gösterip hava atmaktı. Tabi birde öğretmenimizin yapay başarısına katkı sağlamaktı. Bakın … hocaya nasıl da iyi anlatıyor. Canavar gibi çocuklar yetiştirmiş. hepsi her şeyi öğrenmiş. terfiyi hak ediyor doğrusu.

Ah ah ey gidi günler hey. çocukluğumda kaldı bunlar diyebilseydim keşke. ama hala ilk okullarda liseye de sıçramış, hızını da arttırmış bi vaziyette devam ediyor bu tembellik, üçkağıt.

Buradan o hocalara sesleniyorum, eğitim sistemimizin yüz karaları sizsiniz. iyi öğretmen görünmek için verdiğiniz o soruları alın bi tarafınıza monte edin.  Bugün kü işsislik, kalifiyeli bilen öğrencinin yetişememesi tamamen sizin suçunuz. İşini sevmiyorsan, öğretemeyecek isen madem ne diye öğretmen oldun.

Her şeyin başı eğitim dememişler mi. Yaşadığımız tam bir kısır döngü. İş yok diye öğrenci devlete kapak atmak için öğretmen oluyor. Sonra işini sevmediğinden öğrencileri yetiştiremiyor. Bu öğrencilerde bir şey bilmeden yetişip devlete kapak atma kargaşası içinde. Derken böyle böyle yeni neslimizi, hiç bir şey bilmeyen, böyle gelmiş böyle gider, bizede böyle öğretilmişti sözlerini sürekli dile getiren ebeveynler olarak türüyor. ve hepsinin hayatı 25 ile 30 yaş arası bitiyor. mezun oldun, kimlik kazandın ya  ölene kadar öyle kalıyorsun. ben muhasebeciyim, ben avukatım, ben doktorum, ben veterinerim, ben öğretmenim.  hayatımızın dörde biri eğitimle geçer. geri kalan dörtte Üçlük kısmı 4te birin belirlemesi, acı değil mi sizce de?

Okulda uyanıklık yapan öğrenmeden geçenlerin sesleri kulaklarımızda çınlıyor. hükümet berbat, iş yok, kriz var, üniversite mezunlarının hepsi işsiz.  ee sen o sıralarda hiç bir şey öğrenme sonra git iş bul. Armut piş ağzıma düş.  yok öyle 3 kuruşa 5 köfte.

Bu yazıyı okuyan siz ebeveynler çocuklarınızın sahte başarılarını övmek yerine, onlara sorular sorup bilmediklerini öğretin, nasıl ve neden öğrenmesi gerektiğini, öğretmenin eskisi gibi her sözünü dos doğru kabul etmenin yanlış olduğunu, farkındalığı sunun evlatlarınıza. Sınav stresiymiş, oymuş buymuş bunlar derslerini anlayarak değilde yüzeysel öğrenenlerin sorunudur. Çocuklarınızın sakın ama sakın meraklarını gidermesine engel olmayın. Merak olmazsa öğrenme süreci hiç ama hiç sağlıklı geçmez.

Yaşıtlarıma da tavsiye verebilirim ancak, kendinizi geliştirin. sürüye kapılmak, herkes yapıyor diyerek yapmak, iş imkanına göre meslek seçmek, o sıralarda olmayı istemeden okumak, hayatınızı mahveder.

Başarılı bir kişinin (ismi aklıma gelmedi beni affetsin) bir sözü vardı. çok beğenirim. ”İstediğiniz bölümü seçemezseniz boyacılık yapın daha iyi! ”  gerçekten de öyle yapın.

bilinçli insan toplumu olarak kalmamız dileğiyle…

Reklamlar

One thought on “Bugün kü Dersimiz ”Hayat” Açın Defterlerinizi Yazı Yazdıracağım…

  1. bu eğitim sistemi okuluyla,öğretmeniyle va hatta öğrencileriyle beraber toptan çöpü boylamalı..numunelik bikaç tane ayırıp tekrar baştan başlamalı.. bu da benim ”ütopyam-mış” mesela:))))

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s