Ey halkım Ve Hükumetim sizlere sesleniyorum rum rum rum rom ram rem ….

Evet size sesleniyorum 70 milyon  küsüratlı ülkemin her nefes alan insanına. bugünlerde havalar nasıl halinizi hatırınızı sormak istedim. Galiba  bizlere bir şeyler oluyor. Ülkemiz yüzyılın en büyük cari açığını veriyor, Ekonomik kurlar tepe taklak olmuş, prestijli kurumlarımız ne yapacağını şaşırmış, hastalıklar almış başını gidiyor, her köşe başı zenginlik vaadiyle kandırılmış sağlık ürünleri satmaya çalışan şu meşhur network marketing şirketlerinin kuklası insanlarla dolmuş, iki dakika soluklanmadan rüzgar gibi sokaklarda yürüyen insanlık türemiş. İşsizlik rekor sayıya ulaşmış, öz geçmiş  doldurmak için bile uzmanlık gerekir olmuş, borçlular desen banka avukatları köşelik, haberler tamamen siyaset, yok onu öpermiş, şu bunu.  internetimiz sansürlü, kısaca halimiz duman olmuş. Evet nasılız ? havalar iyi mi güzel yurdumda.

Aaa siz şu an dizilerle meşguldünüz, eğitimle, gelecek kaygısıyla meşguldünüz. Bunlar sizi ilgilendirmiyordu değil mi ? İyisinizdir o zaman. beni sorarsanız ben iyi değilim. Ve sesleniyorum size sizde iyi değilsiniz niz niz niz…

Size göre kalkınıyoruz değil mi? Sevinmek en büyük hakkımız. Nede olsa  İhracatımız arttı diye basında binlerce bildirim gözümüzü boyuyor. İş imkanı artıyormuş efendim üreten toplum olacakmışız filan. Orta doğunun lideri Türkiye imiş. Neymiş efendim Mısır’da halk bize duacıymış. Somali’ye, Filistin’e oraya buraya yardım ediyormuşuz. Yalancı statüler sahte mutluluklar vs vs.

Gidişatı ekonomistler hariç kötü yönde gittiğini tahmin edenimiz yok mu ?

Ülkemizde aç, ser sefil sokaklarda kalanları görüyor musunuz? Kişisel gelişim derken, o seminer benim diğeri senin gezerken, gidip onlara hal hatır soranınız var mı? kargaşa içinde kaybolan, ne yaptığını şaşırmış insanlık mı olacağız ?

Ey Hükumet, yetkili olarak öncelikli görevin halkının refahı olmalı. Ne işin var medyada orada burada boy göstermeye. ne işin var Somali’de filan olmaya. hemde sanatçı diye götürdüğün bir kaç popüler kültürün parçasıyla birlikte. ah be babacığım güzel devletimin bir çok kurumu ve derneği, gerekli yerlere yardımı zaten yapıyor ve sen olmasan da, oraya gitmeyip ülke işleriyle ilgilensen de yapardı.

Tarihte ve atasözlerinde görüldüğü üzere erken öten horozun başı kesilir. bilesiniz. Ülkemizin durumu hiç iç açıcı değilken, boyuna bakmadan ona buna ahkam kesmekle gemi yürümez. Elbette ülke olarak sesimizi çıkaracağız ama böyle reklam kokan hareketlerle olmaz bu hemşehrim.

Sen hükümet olarak kendi gelişimini tamamlamadan, ülkenin kalkınmasını sağlayamadan, halkının açlığını gideremeden, iş imkanlarını artıramadan, ülkeyi muasır medeniyetler seviyesine çıkaramadan, boyunu aşan işlere kalkışmayacaksın. Oturacaksın oturduğun yerde. Halkının isteklerine kulak vereceksin bir kere. Rahata kavuşması için çalışacaksın çaba göstereceksin. Ürettiğin iş gücünden fazlasını yurda sokmayacaksın. Çiftçini, sanayicini destekleyeceksin. yüklü vergilerle, boynunu bükmeyeceksin. eğitimini düzene sokacaksın. öyle kitapları vermekle olmaz bu işler. Dünyanın en çok dershanesi neden bizde sayın hükümet ?

Sen hükümet olarak köydeki Ahmet amcaya üretim yapsın diye hibe kredi verirsin anca. Neymiş çiftçiyi destekliyor muşsun. Verdiğin 3, 5 lirayla Ahmet amca gidiyor ayçiçeği, o, bu tarım ürününü üretiyor. Elindeki para gidiyor tabi. Sonra mahsülden verim aldıktan sonra satmak istiyor her çiftçi gibi. Ama o da ne?  Tonunu kendi ürettiği halde ayçiçeğini 750 dolardan aşağı satamıyor alıcılara.  ee alıcılar Ukrayna’dan Rusya’dan ordan burdan alıyor. Neden ? Yurt dışından aldığının maliyeti 500 dolar. Gümrükte güya tampon vergi var, ciddiyetsiz  yapılan işlerden ibaret yaptığınız. Çifçimiz Ahmet amca iflasın eşiğinde gelmiş umrunuz da mı? zaten istediğiniz bu değil mi ? yoksa 70 milyon küsüratlı üreten ülkeyi kim içine ister ki. Üretirsek Ab’ye nasıl gireriz mazaallah. Seneye sen yine teşvik için prim verirsin. Ahmet amcamız zararına üretim yapmayıp oturur aşağı.

Yani kısaca sen çifçilerimize, üretme yat maaşın benden diyerek para akıtıp sonrada, üretim yapmayan, tüketici topluma çevir bizi. rahatsız olan yok Nede olsa. Koyun gibi yetiştirdiğin öğrenciler ne anlar değil mi yaptıklarından. He der geçerler. hatta başının üstüne çıkarırlar.

Cari açığın temel nedeni de bu değil mi? Üretmeyen toplum ne kadar yüksekteyse o kadar hızla çakılır yere. Kurlar bunun ispatıdır. dolar hayatında 2 lira değeri görmüş mü bu zamana kadar hiç ?

Komşumuz Yunanistan’ı gözümüzün önüne getirelim. iflasın eşiğinde koskoca ülke. krize yenik düşmüş. Bizimde başımıza gelmeyeceğinin garantisini kim verebilir. Tabi biz yunanistan gibi asil bi topluluk olamayız sanırım. Adamlar borçlarından dolayı adalarını satmak istiyor ve halkı buna engel oluyor. bizde olsa tüm her yeri satardık doğrusu. işin garibi zaten gelir getiren her yeri sattık. dahada garip olanı ise tüm borçlarımız yerinde sayıyor olması.

İş imkanları artıyor günümüz koşullarında biraz olsun yalan değil. insanımız ihracat yapan firmalarda iş sahibi oluyorlar. Ama ithalatımız ihracatın 5 katı olduğu için ülkemizden döviz çıkışı büyük bir hızla devam ediyor. ve buda bize paramızın değerine yansıyor tabi. işe başlayan insanımız Niyazi. 700 lira maaş ile çalışıyor diyelim. ama gelin görün ki geçen sene 700 liraya 300 ekmek alıyorsa bu  bu rakam şimdi 170  ekmek civarı  sadece. hızlı çıkan döviz yüzünden paramızın da hızı o derece hızla düşüşe geçmiş durumda.

Açın gözünüzü güzel ülkem. Seçimde oy verdiğimiz, ekonomiden, ondan, bundan anlamayan, milletvekili diye soktuğunuz adamlar bakan olursa ne bekleyebilirsiniz ülkenizden. Amatörce çıkışlar.  Başaralı olamadık tekrar deneriz inşallah demelerden sıkılmadınız mı? Kısaca, yeni iş kurup, ya allah diyen esnaf zihniyetli bakanlarla olmaz hemşehrim. Çarşı karışır yakında demedi demeyin. Her işin uzmanını göreve getireceksin. Bakanı millet vekilinden seçmek yerine, en uzmanını işinin ehlini getireceksin göreve. Bu ancak böyle düzelir be kardeşim. Kör müsünüz? neden 3 maymunu oynuyor herkes ? Bilinçli olmaya çağırıyorum herkesi. size sesleniyorum. çevrenizi uyarın bu kötü gidişat hakkında. Yoksa çok geç olacak…

Yazacak dertlenilecek o kadar çok şey var ki. saatlerce  yazsan bitmez. şimdilik burada noktayı koyuyorum. sizin zamanınızı uzunca bir müddet çal mamalıyım.

Yazılarımı takip etmek için mail adresinizi bırakabilir ve ya facebook sayfasını beğenebilirsiniz.

Güzel bir çarşamba günü geçirmeniz dileğiyle.

Reklamlar

One thought on “Ey halkım Ve Hükumetim sizlere sesleniyorum rum rum rum rom ram rem ….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s