İşsizlik Reçetelerine Son…

Günümüzün kara kara düşündüren, saç baş yolduran, sıkıntıya sokan, başlıca hastalığı İşsizliği ele alıyorum.  Hemen oflayıp puflamayın. Reçetemiz çok farklı olacak. öyle reçetede kısır döngüler olmayacak.

Gazete al ilanlara bak, telefonu eline al, git görüş, sonra dön eve. ye tırnakları, bekle arasınlar.  Kalk ertesi gün yine gazete al, seri ilanlar, iş ilanları, çeşitli elemanlar, 3, 5 ilan kestir gözüne, ulaş telefona, al adresi çık yola. Sıra bekle, bırak cv, çık dışarı, bi tur at sokakta, hop doğru eve, tvde dizi soluklan.

Yine sabah, hop yine gazete, selam ver gazete bayi tanış, gel eve, al kalemi, çiz ilanı, telefon kulakta, gelen sesten tüm bilgileri al, boşa yorulma giderek, aklına yatmadı. aramaya devam, ilan kalmadı bugün tatil, başvuru yok hobaaa. aç müzik, ye abur cubur, iç bi kola, yap biraz kilo, çıksın sivilceler yüzde, yat uyu, dön sağa sola , gece uyan,

Hop ertesi gün. Biraz daha uyumak iste, yorgun uyandın, karamsarsın, iş yok, bulamazsın, gazete almaya üşen, bugünde tatil, ne yapsak, internete girsek, çiftliği ek, sohbet et, biraz da okeyde 4. akşam oldu. o da ne açsın. ne yesen. hazırda bişey yok.  abur cubur. vücud yorgun. koltuktasın. elde kumanda. gözler yorgun. tvde pembe diziler. sızdın kaldın. hooooooop böyle böyle sürer bu kısır döngü.

Şimdi tecrübelendin. Kalk eğitim al, sabah muhasebe,  öğle yancı dil , akşam bilgisayar, evdesin yoruldun. uyudun. ertesi gün otobüsü kaçırdın. tıkış tıkış gittin. Uykulusun. akıl derste değil. lak lak, bi mola sigara, kola, motivasyon yüksek. git gel, git gel. uyu kalk eğitim, akşam oldu. hade yat.

Artık tecrübe levelin yüksek.Başın havada, sertifikalar çantada. Al bi gazete, oku gündemi, aç seri ilanları, bak buldun iş, ara hadi hemen, derhal görüşme. sıra kuyruk. oda ne kuyrukta lak lak, sürüsü insan, hepsi aynı senin gibi, çantalarda sertifikalar, saçlar aynı, gözler aynı, giyim aynı, duruş aynı, eğitim aynı.O da ne torpil. heyt kapıldı iş.

Ertesi gün, sabah kalk, iş ara, aç haber, hızlı ol, acele et,  bul ilanları, aç telefon, sekreter iş başında değil.  Aradın başka, gittin yine, dediler haber bekle, he dedin, başka yer, yine he dedin, hop evdesin, ayaklar uzatıldı. dizi başladı. devam.

Neden Neden Nedenler başladı. aydınlandın, yanlışı fark ettin, uzmana gittin, danıştın, afili özgeçmiş yap dedi, çözdün, yaptın, cv doldu, verdin yine yok yine yok.

Kriz var, açık çok, herkes işsiz. salladın. aileyle geçen vakit, boşlukta günler. Yaş günleri aktı geçti. Hiç bir şeyde başaralı olamadın psikolojisi. Çevrende başarılı örnekler. Kıyaslandın. sinir oldun. bağırdın. kavga ettin. odana çekildin. mutsuzsun. gözlerde yaş. iç çekiş. The Finish

Uzman köşelik, iş verenlerde çalışan çok. Ne yaptın sen. bunca uğraş yaşandı bitti.

İşteee bu yüzden vereceğim reçete. uzmanından değil. direk benden. reçetemi kullan kısa sürede tedavi olacaksın.  ama acele etme. hele bi reçeteyi övelim.

Önce uyan, bundan sonra yazılanların senin için önemli olduğuna karar ver. Ne diyor bu geveze diyen zihnini sustur. bu reçete sana iyi gelecek. içinde ilaçtan eser yok. ama çok etkili.

Lets Wake up. (Haydi Uyan) sarsıl. Sade Kahve mutfakta.

Şimdi Okumaya devam.

Kimsin?  Felsefeye başlama. Toplumsal statünden bahsediyorum. kendini tanımla. ve Düşün.  Bazı üniversitelerde öğretmenlerin, öğrencileriyle paylaştığı bir şey vardır. Eğer  dünyaya insan olarak değilde her hangi bir canlı ya da cansız varlık olarak gelseydin. Ne olmak isterdin? diyerek soru yöneltir cevabı düşünmeleri için vakit verirler.

Sende düşün hadi, Ne olmak isterdin. (Yorumlara yazabilirsin istersen)  burada verdiğin cevap senin şu anki durumu biraz ele verebiliyor. bu soruya cevap olarak kartal olmak, baston olmak, çaydanlık olmak, aslan olmak, ağaç olmak, bir çiçek olmak, elbise askısı olmak vs vs çok çeşitli cevaplar verildiğini biliyor muydun.  Tabi burada verilen cevap insanı tam anlatamaz. bir cevabın farklı iki zıt anlamı da olabilir. sadece kendi cevabını ver. olsun bitsin. biraz kafanı dağıttık.

İnsanların koyun psikolojisinde olduğunu bilirsin. bakanıda, üst düzey yöneticiside, eğitmenide, çoban eşliğinde çıkmıştır oraya. bu yüzden statüsü ne olursa olsun koyunu dinlersen koyunsundur. onu yap bunu yap şunu yap yok.

Sadece şimdi hayal et. koltuğun arka tarafında iş verensin. iş başvurusuna gelen yüzlerce insan. herbirinin dolu dolu cvleri. ne yaparsın. nasıl karar verirsin. senin ihtiyacın olan göreve alakasız eğitimler alarak gelmiş tonla cv. ne yaparsın.

sıkılır hızlıca kalemle eleye eleye geçersin herkes gibi. nerden mezun ? ne biliyor?  kaç yaşında, anlaşabilir mi ? yüksek lisans yapan varsa, üni mezunlarını elersin. 3 dil bilen varsa 2 dil bilenleri elersin. yaşı büyükse, küçükse elersin, oysa elersin buysa elersin.  tıpkı sana yaptıkları gibi. Koltuğun bu tarafında yüzlerece cv aldığımdan biliyorum. kesinlikle öyle yaparsın.

ben sana iş başvurusu için gelsem ne yaparım peki? Ki kimsenin yanında çalışmak bana göre değil, kendi işin gibisi yok. diyelim geldim.

Seni tanırım bilirim. geçmişini, ne iş yaptığını, neler ürettiğini, nelerin eksik olduğunu, düzenin açıklarını, bakış açını, gelecek planlarını, ürün kaliteni, masraflarını hepsini bilirim ama hepsini. araştırmadan gelmem zaten. yoksa ben ben olmam sürüde koyun olurum değil mi ?

bilmek yetmez tabi. sana ürün üretirken, kaliteyi düşürmeden, maliyeti düşürmeyi, hangi pazarlara girmek gerektiğini, hangi pazarlama yöntemlerini kullanırsan başarılı sağlayıp işini büyüteceğini, yeni ürünlerinin nasıl olması gerektiğini, çalışanlarına nasıl davranacağını(yanlış davranıyorsan tabi ukalalık yapmak huyum değildir), bunları da sunar ve üstesinden kalkacağım konusunda güvendiririm. bana 5 verirsin ama 100 kazanabilirsin. beni kaçırır mısın  hadi ama ?

Biraz örnek yüksek olmuş olabilir. bu aranan görev için geçerli olcak hale getirmen gereken örnek. muhasebe için başvuruyorsan mali durumu özetleyebilir, insan kaynakları yönetimi için ise yeni etkili düzenler kurabilir, satış elemanı isen, ürünü kime nasıl satacağını anlatabilir ve yaparsın. uzar gider. Kısacası.

”Hiç bir kurum işyeri emrinde şunu bunu yap diyeceğini çalışan istemez ama koyunlar arasından seçmeye muhtaçtır.”  Bakış açın değişmediyse yazıyı tekrar oku. tekrar tekrar tekrar.  bakış açın değiştiğinde nasıl hızlı bir şekilde mutlu olduğun bir işe sahip olacaksın. İş yerine davet edip çay ısmarlarsan  hayır demem doğrusu.

Şimdiden başarınız için seni kutlarım.

Unutma Koyunların çobana ihtiyacı vardır. Koyun değilsen birilerinin yönlendirmelerine ihtiyacın kalmaz.

nasıl biri olduğun ya da ne durumda olduğun önemli değil. önemli olan sadece karşında ki insana ne yaşattığın. Kara cahil bile gemiye Yön verir yeri geldiğinde.

Hadi Uyan…

Reklamlar

2 thoughts on “İşsizlik Reçetelerine Son…

  1. Ömer Bey, süper yazmışsınız, evvelce tebrikler. Lakin birşeye kafam takıldı. Bunları uygulamaya çalışan, anladığını sanan şahsiyet, yine koyun olmuyor mu ? Yani söylemle yapılan iş, sonu geldiğinde tekrar söylem beklemez mi ? Bir nevi çobanlık değil mi bu tür yazılar ?

    Saygılar

  2. İlginiz ve güzel yorumunuz için teşekkür ederim Emre bey.
    Aslında evet bir nevi bu yazıyı yazıp insanların fikirlerini, bakış açılarını değiştirmeye çalışmak, onları yönlendirmek oluyor. Şöyle bir şey söz konusu yalnız. Önünüzden geçen bir sürünün tehlikeye gittiğini görüyorsanız, onları uyarmaya çalışmanız sizi ne onlardan biri, ne de çoban yapar. Gözlemcinin bir kaç örnekle seslenişi aslında buradaki.
    Uygulamaya yönelik tavsiye de bulunamaz detaya baktığınızda. Sadece örnekler. nereye gideceğini bilmeyen kısır döngü içinde ki bir bireye madalyonun iki tarafını göstermek sadece amaç. seçimi bunlar arasından yapmak gerektiğine dair de hiç bir önerme yok yazıda.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s