Ülkemizin ismi Turkey (hindi) değil Türkiye’dir..

Bir temsilcilerimiz yurt dışında ülkemizi tanıtmaya gidiyor. Tüm ülkelerden gelenler orada. Her Ülkenin bir masası var üzerinde’de bayrakları var ve ülke isimleri yazıyor. Oradan geçenler sırayla göz gezdiriyor masalara. bizim masaya gözü takılıyor ister istemez. kelli felli adamlar oturmuş. Kendine güvenen,otoriter ama o da ne masalarında Turkey, onun anladığı şekliyle Hindi yazıyor. sıcak bir gülümseme beliyor suratında. belki kıçıyla gülmüyor kibarlık olsun diye. ama aklından geçenleri tahmin edebiliriz. Peki neden ülkemiz Dünyada hindi olarak tanınıyor? Ve biz bunu neden kabul ediyoruz?

Bunun üzerine araştırmalar yaptım bir çok rivayet mevcut. Abd’nin daha keşfedilmediği zamanlarda Türkiye‘de Çullu ticareti yapılırmış. ülkemizde yetişen çullu kuşu ingilizlerini avrupanın dikkatini çekmiş. ve bol bol ülkemizden ithalatını yapmışlar. Çullu hindiden ufak ona benzeyen, ama tat olarak çok daha leziz bir hayvan. Çulluyu ithal eden avrupalılar türk kuşu anlamına gelen turkey bird ismini veriyorlar. ülkelerinde böyle tanınıyor. turkey bird çok seviliyor yeniyor. ama sürekli ağızlarda olduğu için bir süre sonra turkey bird kendiliğinden halk dilinde turkey oluyor. konuşmaları you give one turkey tarzı oluyor. bir turkey versene filan. efendime söyleyim böyle dile yerleştikten sonra portekizliler abd yi keşfediyorlar. Orada hindiyle karşılaşıyorlar. biliyorsunuz hindinin ana vatanı Amerika. tabi daha önce hiç görmedikleri için. Bizim Türkiyenin çullusu olduğuna karar veriyorlar. ve Turkey birds olarak biliniyor hindi. abd’den zamanla tüm dünyaya ihracatı yapılınca adıda kısaltılmış haliyle turkey kalıyor.

Ama keşke bu kadar masumca bir nedenden ismimizin uluslar arası arenada böyle biliniyor olsaydı. o zamanlar ortalıkta Türkiye henüz kurulmamış, Osmanlı devleti hüküm sürmekteydi. bu demek oluyor ki hindi turkey bird olarak dünyada bilindiğinde Türk kelimesi için turkey deniliyordu.

Ve biliyoruz ki Türkiye çok zor şartlar altında büyük devletleri alt ederek kuruldu. Bize güttükleri gizli kinden dolayı mı adımız hindi oldu dersiniz? Neden Türkiye olarak geçmedi ismimiz dünyada ? alfabelerinde ü harfi yokmuş filan yok daha neler. buna neden taviz verdiğimizi anlamıyorum. hadi anlaşılmaz madem Turkiye olarak geçebilirdi.

Büyütecek bir şey yok demeyin. bir ülkenin kendini böyle ufak görünen ama derin bir konuda küçük düşürmesi utanılacak bir şeydir. bakın Yunanistan’a yazılarımda sürekli örnek verip duruyorum ama bakmak lazım. Yunanistan uluslar arası toplantılara katıldığında masalarında ne yazıyor sizce. kendi alfabeleriyle yazıyorlar isimlerini. ve hiç bir harfleri batı alfabesinde yok. Bu olay kendinizi nasıl kabul ettirdiğinizle alakalı.

Bİzde bize düşeni yapıp ülkemizin adının doğru kullanılması gerektiğini dünyaya bildirmeliyiz.

Geçmiş yakın tarihte Habeşistan olarak bilinen Etiyopya dünyaya boykot koyuyor ve postalarında Etiyopya yazmayan tüm gönderiler kabul edilmeyecek diyor. ve artık dünya Etiyopya olarak biliyor. Bizde Etiyopya’yı örnek alıp ismimizi dünya kamuoyuna kabul ettirmeliyiz.

Reklamlar

One thought on “Ülkemizin ismi Turkey (hindi) değil Türkiye’dir..

  1. Hindi hikayesini bilmiyordum.Güzel bir paylaşım.Çok haklısınız.Şu anda Yunanistan Avrupada saygınlık görüyorsa ve bizim ülkemiz masa krizinde olduğu gibi kalleşçe siyasi oyunlara kurban edildiği düşünülüyorsa bu etik olmayan tavrın karşısında durmalıyız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s