Sıfırdan zirveye ulaşmak mümkün müdür?

imagesGünümüzün koşullarını biliyoruz, çoğumuzun zihninde ”hayat çalışmaktır” metaforunu taşımakta . metafor yani benzetme, istiare, teşbih. her nasıl adlandırırsanız adlandırın. hepimiz insan olarak hayatımızı metoforlar üzerine kuruyoruz. Duygularımızı anlatırken, kendimizi ifade ederken, düşünürken…. Her yerde metafor kullanıyoruz… Örneklemek gerekirse; sevmek tatlıdır-acıdır… hayat çalışmaktır… hayat savaştır… mutluluk renkli bir tablodur-haramdır… Güzel anlar film gibidir…(biteceğini bilirsin) Yaşam karanlıktır… sıkıntılarımızı, dipteyim, çukurdayım, sondayım, çıkmaz sokaktayım, duvara tosladım… olarak dile getiririz. Ve bu metaforların getirdiği tutum ile düşünür, yaşarız.

Hayat çalışmaktır. Bu düşüncenin getireceklerini ele alalım. Hayata çalışmaya gelmişsindir, dinlenirsen aç kalırsın, iş en önemli şey, iş uğruna eğlencelerimizden feragat edebiliriz. Gününüzün çoğunu çalışmalıyız, ancak emekli olunca çalışma bitecektir, işsizsen mutsuz olmalısın. Bir cümlenin sizi, düşüncelerinizi nasıl etkilediğini görebiliyor musunuz? bu örnekleri rahatlıkla çoğaltabiliriz.

Para elinin kiridir. Fazla para göz çıkarır. Para kötülüklerin anasıdır. vs vs bu düşüncelerin kişiyi nasıl etkilediğini tahmin edebiliyor musunuz?

Kelimelerin gücü insanı nasıl da etkiliyor… Konuya neden bunları anlatarak girdiğimi tahmin etmişsinizdir sanırım. Haçen neden uzatıyomdur daa. Çünkü şu anda, hangi durumda olduğumuzu, bu konu belirliyor.

Sıfırdan zirveye ulaşmak mümkün müdür ?

Sorusuna gelelim şimdi. Bence mümkündür. Ama Sermaye olmadan, destek olmadan iş yapılmaz diye düşünen biri için, hiç bir şekilde mümkün değildir. Çünkü bu düşüncenin getirdiği davranışlar, tutumlar vardır. Beyin şöyle der; bu düşüncede ki bizlere, ne kadar çabalarsan çabala hiç bir şey olmaz, çalışmak zorundasın, okuyup iyi yerlere gelmen gerekir, çalmadan çırpmadan olmaz, sen dürüstsün, namusunla çalışmalısın. Zirvede aç gözlüler vardır, zirvede yalnız olunur…. Zihnin bu düşünceleri bizim hiç bir şey yapmadan kadere razı olmamıza neden olur. Yaratıcılık, ileri görüşlülük, yenilik, sözcükleri sözlüklerinde bile yer edinemez zamanla.

Düşüncemizi, metaforumuzu iyi yönde değiştirirsek, tutumumuz da değişecektir. Yararlı olacak metoforlardan örnek vermek gerekirse, Hayat eğlenmektir, hayat katkıda bulunmaktır, hayat çevremizdekileri sevmektir, Hayat güneşli bir gündür, hayat her gün yeni bir şey öğrenmektir, hayat öğretmektir…. İş eğlencedir, yaratıcılıktır, dipteyim sondayım demek yerine, şu an kış mevsimindeyiz, ilk bahar, yaz gelecek, demektir. umut verir, sıkıntınız hafifler, mutlu olabiliriz.

Başarının tarifini yapmak bile bizim tutumumuzu değiştirecektir. zirveyi nasıl tabir ettiğimiz, her düşünce.

Sorduğumuz soruya farklı bakış açısı oldu biraz. bu konuya bir çok kere değinmek gereklidir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s