Kargaşa…..

Bugün yazmak istiyorum doya doya.

Ülkemizin hali beni üzüyor. Ortalıkta bir kaos almış başını gidiyor. Terör olayları, ekonomik kriz, iflaslar, ölümler, ileriyi göremeyen nesiller, eğitim gazisi öğrenciler, artık birbirine karşı toleransı olmayan insanlar, kutuplaşmalar, ayrımcılık, sevgiyi sadece sözlükte ya da isim olarak bilen bir ulus, inanç kargaşası, ortadoğu’daki savaş….

Yazmamda ki sebep suçlu aramak değil, zaten bir sorunu, kargaşayı, suçluyu bulmak hiç çözmemiştir.

Belki de sorunun sorunların suçlusu benimdir. çekim yasasında bahsettiği gibiyse,  evren ne düşünüyorsak onu karşımıza gerçekten getiriyorsa, yaşadığımız yer, düşüncelerimden ya da düşüncelerimizden dolayı böyle bir hal almış olabilir.

Suçluyu yargılamak, asmak, kesmek, cezalandırmak,  keşke bulunduğumuz duruma çözüm olsa. Ama maalesef zor…

Burada çözüm önerisinde bulunmayacağım, ki önerime kulak verecek bir topluluğu karşımda da beklemiyorum.

Yazımın bir amacı da yok. Sadece yazmak için yazıyorum.

Sadece benim gibi kargaşanın farkında olan ve rahatsız olan, ya da olaylardan etkilenmiş kişilere, (ki etkilenmeyen kaldıysa ne ala ) tavsiyem şu olabilir,

Her gün dahada ileri sağlam adımlar atın…

Şuan ki yaşadığımız durum, şiddetli bir fırtına gibi gelip geçecek. sonrasında geriye enkazlar, alınan yaralar, pişmanlıklar bırakacak, ve aynı zamanda sağlam ileriye doğru adım atmayı bırakmamış, daha güçlü toplumlar yaratacak.

Ve bu yüzden ileriyi görüp günümüzün koşullarına kapılmayıp, umudumuzu her daim korumalıyız. normalden daha fazla çalışmalı, hoşgörülü olmalı, anlayış gösterme, ve sinirlerimize hakim olmalıyız. Fırtınanın savurduğu değil, güçlendirdiği bireyler olarak daha bilgili daha cesur, daha dayanıklı bireyler olabilelim.

Yaşadığımız bu tüm kargaşa birbiriyle bağlantılı halkalardan oluşmakta…

Orta doğuda ki kargaşa, ırk sorgulaması yapmamıza, ekonomik olarak ihracatımızı engellemesine, dış ticaret açığının büyümesine, ve piyasada nakitin dönmemesine başlıca sebeplerden biridir.  terör olayları aynı şekilde iç kargaşaya, sebep olmaktadır.

Ve ekonomik krizin çıkmasıyla, bu olaylarında artış göstermesi, medyada fazlasıyla yer etmesi sorgulamamız gereken sebeplerden biridir.

yazıyı kısa tutmak için son sözle bitiriyorum. Sürüye uymayıp, bizi uçuruma doğru götüren bu olaylardan uzak olmakta yarar var..

Günümüzün aydın olmasını diliyorum…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s